O změně kariéry v „obýváku“ Kampusu Hybernská

O změně kariéry v „obýváku“ Kampusu Hybernská

Minulý čtvrtek jsme se se Ženami v Právu bavily o Career Changes. Abychom na to nebyly samy,  pozvaly jsme si tři výjimečné ženy, které se nebály opustit koleje “mainstream” práva a vydat se jinou cestou. 

Vedoucí přílohy Právo a justice Lidových novin, Kateřina Kolářová, se rozhodla opustit advokacii zejména kvůli upjatému a přísně hierarchickému prostředí advokátní kanceláře. Ačkoli byla připravená na tlak z okolí, velmi záhy zjistila, že sama sobě byla největší bariérou. A jaký že je podle Kateřiny ten největší rozdíl mezi prací v advokacii a v žurnalistice? Rozhodně ne v množství práce. Ale vědomí toho, že svou prací ovlivňuje společenské dění a pomáhá zviditelnit příběhy, které stojí za to, jí prostě naplňuje víc. 

Pavlína Zychová sice dle vlastních slov měla na advokátní kancelář štěstí, ale ani ji listování v zákonech nenaplňovalo, a tak se spontánně ozvala známému, který zrovna rozjížděl softwarovou firmu. Rozhodnutí jít do businessu se jí zjevně vyplatilo. Dnes je Pavlína spoluzakladatelkou a CCO startupu MyStay a ambasadorkou Women Startup Competition pro Českou republiku. Na náhody ale Pavlína nevěří – příležitostí kolem vás může projít spousta, ale  pokud na ně nejste vnitřně připravená, ke změně kariéry nepřistoupíte. Pokud ale vnitřně připravená jste, není třeba se změnou otálet.

V neposlední řadě naše pozvání přijala i Andrea Vaníčková, která má za sebou dlouholetou a úspěšnou kariéru v advokátní kanceláři. Zlomovým okamžikem se pro Andreu stalo narození dcery, které otřáslo jejími prioritami a dovedlo jí k založení nyní už velmi úspěšné společnosti biOrganica. Zpětně si Andrea uvědomuje, že vlastně dlouho nevnímala, jestli ji práce v advokacii skutečně naplňuje, anebo jen pod diktátem okolí i vlastního ega dělá to, v čem je dobrá. 

Všechny tři ženy se shodly hned na několika věcech. Ke změně kariéry je všechny instinktivně přivedla chuť něco vybudovat a vidět hmatatelné výsledky vlastní práce. Všechny tři vidí největší překážku při změně kariéry v jakési vnitřní připravenosti na změnu. A v neposlední řadě mají za to, že právní vzdělání se vám neztratí, ať už si vyberete jakoukoli novou kariéru. Slovy Pavlíny Zychové, jako právničky už teď disponujeme v zásadě všemi dovednostmi, které bychom potřebovaly pro úspěšné přežití ve světě businessu. 

Změna kariéry rozhodně není jednoduchá věc. Čím dříve však dospějeme k tomu, že jsme si buď zvolily špatně, nebo že nás něco, pro co jsme obětovaly pět let života studiem paragrafů, už prostě nebaví, tím líp. Změna není nutně špatná, tíživá nebo děsivá. Jak nám potvrdily Kateřina, Pavlína a Andrea, často může mít skutečný “happy ending”. 

Velmi nás potěšilo, že celá akce, která se konala v originálních prostorech Kampusu Hybernská, sklidila velký úspěch. Rozprouděná diskuze pokračovala v kavárně Kampusu ještě dlouho do noci. Potvrdily jsme si tím, že změny kariéry jsou velmi důležitým tématem, o kterém je dobré vést časté diskuze. Nebylo to určitě naposledy, kdy jsme se tomuto tématu věnovaly. Pokud tedy máte tipy na další ženy se zajímavými profesními příběhy nebo pokud byste uvítaly jiná témata, ozvěte se nám (přes Facebook, LinkedIn nebo web), budeme jen rády! Do té doby se budeme těšit na setkání na dalším eventu na téma recruitment, který je plánovaný na konec srpna.

Váš Tým Žen v Právu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *